Autor:
Kristjan Karron

Teadlaste ööl võis tutvuda arvutiteadlaste tegemistega

29. septembril avasid Tartu Ülikooli õppehooned oma uksed, et linnarahvas saaks Teadlaste ööl huvitavalt ja kasulikult aega veeta. Iga-aastase Teadlaste öö eesmärgiks on tutvustada huvilistele värskemaid teadussaavutusi ning näidata seda, kuivõrd teadus on meie igapäevaeluga läbi põimunud. Arvutiteaduse instituut kutsus inimesi sel õhtul Delta keskust külastama ja tõi vaatamiseks välja nii mõndagi huvitavat, millega IT-teadlased tegelevad. Vaata siit ürituse fotogaleriid.

Image
Teadlaste öö

Näiteks sai eesti keeles vestelda juturobotiga, kes lahkesti kõiksugustele küsimustele vastuseid andis. Samuti oli võimalus proovida kõnelda arvutiga eesti keeles ja kuulda, kuidas see jutt kõlab võru keeles. Sellised lahendused sünnivad arvutiteaduse instituudi keeletehnoloogide töö tulemusena.

Isejuhtivate sõidukite labor tutvustas Delta hoovis isejuhtivat autot, mida arendatakse koostöös Boltiga. Isegi õhtupimeduses jagus auto ümber uudistajaid. Pakuti ka  võimalust sõita virtuaalse autoga ringi virtuaalses Tartus. Tartu linna simulatsiooni kasutatakse isejuhtiva auto tehnoloogia täiustamiseks, kuid Teadlaste ööl lustisid autosõiduga eelkõige pisemad külalised.

Intelligentsete transpordisüsteemide labor tõi vaatamiseks välja ühe erilise elektritõukeratta, millega võib minna ümbrust kaardistama ka raskemini ligipääsetavatesse kohtadesse. Tõukeratas loob ümbrusest 3D kujutise ja suudab salvestada isegi helisid, mis ümbrusest tulevad.

Image
Teadlaste öö

Ootamatult populaarseks osutus kombinatoorikaülesanne, kus tuli kokku panna esmapilgul lihtne üheksast kaardist koosnev pusle. Ülesanne pakkus paljudele inimestele pikaks ajaks hasarti ja seitsmel inimesel kokkupanek õnnestus – nemad said pusle auhinnana kaasa.

Teadlaste ööl peeti Deltas ka ettekandeid tehisaru teemal. Masinõppe kaasprofessor Meelis Kull rääkis kaasahaaravalt sellest, kuidas tehisaru töötab. Kuulajad sai selle käigus katsetada arvutamist nii, nagu teeb seda tehisnärvivõrk. Just sellel tehnoloogial põhineb ka tuntud juturobot ChatGPT. Arvutusliku neuroteaduse ja tehisintellekti kaasprofessor Jaan Aru jagas oma mõtteid tehisaru olemuse ja kasutamise kohta. Kuigi need süsteemid paistavad välja targad, et ole seal taga midagi sellist, mis meenutaks inimteadvust. Jaan Aru sõnul peaksime tehisaru võtma kui head abilist või teenrit, kuid pidama meeles, et mõnikord võib see väga lihtsates asjades eksida.

Image
Teadlaste öö

Delta õppehoone oli Teadlaste ööl rahvast täis ning huvilisi jagus igale poole. Oma programmi pakkusid ka teised Deltas asuvad Tartu Ülikooli instituudid - matemaatika ja statistika instituut, majandusteaduskond ja tehnoloogiainstituut. Avatud oli ka arvutimuuseum.

Arvutiteaduse instituut lõi Teadlaste ööl kaasa esmakordselt. On hea meel, et sel õhtul astus Delta uksest sisse palju inimesi, kes polnud siin kunagi varem käinud. Kokku külastas meid ligikaudu 500 inimest. Tänu Teadlaste ööle said arvutiteaduse instituudi teadlaste tegemised paljudele huvilistele tuttavamaks ning loodetavasti tekkis nii mõneski soov teadusest veel rohkem teada saada.

Loodusvaatluste maraton

Kodanikuteaduse seminaril räägitakse, kuidas rikastab avalikkuse kaasamine teadustööd

Kanuuretk Alam-Pedjal

Avasta Eesti loodust Loodusloovusfestivali sündmustel Lõuna-Eestis ja mujal

Barlova teadusõhtu 15. mail 2024

Barlova teadusõhtul arutletakse emotsioonide olemuse ja tähenduse üle